Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1168250R000B9L
Part No.:
Y1168250R000B9L
Datasheet:
Y1168250R000B9L.pdf
Description:
SMR3P 250R TCR0.2 0.1% S B
Product details
1. How to order Y1168250R000B9L on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y1168250R000B9L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y1168250R000B9L?
Resistance 250 Ohms 250 Ohms 250 Ohms 250 Ohms 250 Ohms
Tolerance ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1%
Power(Watts) 0.6W 0.6W 0.6W 0.6W 0.6W
Composition Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil
Features Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive
TemperatureCoefficient ±0.5ppm/°C ±0.5ppm/°C ±0.5ppm/°C ±0.5ppm/°C ±0.5ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.287 L x 0.170 W (7.29mm x 4.32mm) 0.287 L x 0.170 W (7.29mm x 4.32mm) 0.287 L x 0.170 W (7.29mm x 4.32mm) 0.287 L x 0.170 W (7.29mm x 4.32mm) 0.287 L x 0.170 W (7.29mm x 4.32mm)
Height-Seated(Max) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm)