Visual Communications Company - VCC 44W-NKR12H-CRO
Part No.:
44W-NKR12H-CRO
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
44W-NKR12H-CRO.pdf
Description:
PMI .250 LED 12V WIRE CLEAR RED
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 44W-NKR12H-CRO on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 44W-NKR12H-CRO price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 44W-NKR12H-CRO?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 44-NKR120-CRO 44-NKG120-CGO 44W-NKG12H-CGO 44W-NKR12H-CRO 44W-NKA120-CAO
Part Number 44-NKR120-CRO 44-NKG120-CGO 44W-NKG12H-CGO 44W-NKR12H-CRO 44W-NKA120-CAO
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 40 40 40 40 40
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type LED LED LED LED LED
LampColor Red Red Red Red Red
LensColor Red Red Red Red Red
LensTransparency Clear Clear Clear Clear Clear
Ratings DC DC DC DC DC
Voltage 12V 12V 12V 12V 12V
Current 20mA 20mA 20mA 20mA 20mA
PanelCutoutShape Round Round Round Round Round
PanelCutoutDimensions 0.25 (6.35mm) 0.25 (6.35mm) 0.25 (6.35mm) 0.25 (6.35mm) 0.25 (6.35mm)
LensSize 8.50mm Dia 8.50mm Dia 8.50mm Dia 8.50mm Dia 8.50mm Dia
MillicandelaRating 3600mcd 3600mcd 3600mcd 3600mcd 3600mcd
Wavelength-Peak 634nm 634nm 634nm 634nm 634nm
ViewingAngle 15° 15° 15° 15° 15°
TerminationStyle Wire Leads - 6 (152.40mm) Wire Leads - 6 (152.40mm) Wire Leads - 6 (152.40mm) Wire Leads - 6 (152.40mm) Wire Leads - 6 (152.40mm)