Hirose Electric Co Ltd PQ50S-48S(01)
Part No.:
PQ50S-48S(01)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connectors - Housings
Package:
Datasheet:
PQ50S-48S(01).pdf
Description:
CONN RCPT HSG 48POS 3.75MM
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order PQ50S-48S(01) on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the PQ50S-48S(01) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PQ50S-48S(01)?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PQ50S-48S(01).
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PQ50-20S PQ50-20P PQ50-20S(01) PQ50S-48S PQ50S-48S(01)
Part Number PQ50-20S PQ50-20P PQ50-20S(01) PQ50S-48S PQ50S-48S(01)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PQ50 PQ50 PQ50 PQ50 PQ50
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
ContactType Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
NumberofPositions 48 48 48 48 48
Pitch 0.148 (3.75mm) 0.148 (3.75mm) 0.148 (3.75mm) 0.148 (3.75mm) 0.148 (3.75mm)
NumberofRows 6 6 6 6 6
RowSpacing 0.152 (3.85mm) 0.152 (3.85mm) 0.152 (3.85mm) 0.152 (3.85mm) 0.152 (3.85mm)