Central Technologies CTSPT20LF-112M
Part No.:
CTSPT20LF-112M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSPT20LF-112M.pdf
Description:
1.1UH SMT STD TOROIDAL INDUCTOR
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order CTSPT20LF-112M on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CTSPT20LF-112M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CTSPT20LF-112M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CTSPT30LF-522M CTSPT30LF-123M CTSPT30LF-353M CTSPT30LF-174M CTSPT20LF-112M
Part Number CTSPT30LF-522M CTSPT30LF-123M CTSPT30LF-353M CTSPT30LF-174M CTSPT20LF-112M
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series CTSPT-L CTSPT-L CTSPT-L CTSPT-L CTSPT-L
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
Material-Core - - - - -
Inductance 1.1 µH 1.1 µH 1.1 µH 1.1 µH 1.1 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 3.4 A 3.4 A 3.4 A 3.4 A 3.4 A
Current-Saturation(Isat) - - - - -
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 11mOhm 11mOhm 11mOhm 11mOhm 11mOhm
Q@Freq - - - - -
Frequency-SelfResonant - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz