Bourns Inc. PWR2010W24R0JE
Part No.:
PWR2010W24R0JE
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 J-Lead
Datasheet:
PWR2010W24R0JE.pdf
Description:
RES SMD 24 OHM 5% 1/2W 2010
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order PWR2010W24R0JE on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the PWR2010W24R0JE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PWR2010W24R0JE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PWR2010W47R0JE PWR2010WR500JE PWR2010W10R0JE PWR2010W1000JE PWR2010W24R0JE
Part Number PWR2010W47R0JE PWR2010WR500JE PWR2010W10R0JE PWR2010W1000JE PWR2010W24R0JE
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case 2010 J-Lead 2010 J-Lead 2010 J-Lead 2010 J-Lead 2010 J-Lead
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series PWR2010 PWR2010 PWR2010 PWR2010 PWR2010
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 24 Ohms 24 Ohms 24 Ohms 24 Ohms 24 Ohms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
TemperatureCoefficient ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.200 L x 0.100 W (5.08mm x 2.54mm) 0.200 L x 0.100 W (5.08mm x 2.54mm) 0.200 L x 0.100 W (5.08mm x 2.54mm) 0.200 L x 0.100 W (5.08mm x 2.54mm) 0.200 L x 0.100 W (5.08mm x 2.54mm)
Height-Seated(Max) 0.148 (3.76mm) 0.148 (3.76mm) 0.148 (3.76mm) 0.148 (3.76mm) 0.148 (3.76mm)