NCV1117DT18T5G.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 20V | 20V | 20V | 20V | 20V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 1.2V @ 800mA | 1.2V @ 800mA | 1.2V @ 800mA | 1.2V @ 800mA | 1.2V @ 800mA |
| Current-Output | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Current-Quiescent(Iq) | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA |
| Current-Supply(Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | 70dB (120Hz) | 70dB (120Hz) | 70dB (120Hz) | 70dB (120Hz) | 70dB (120Hz) |