NCP551SN28T1G.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP551SN28T1G.
| Voltage-Input(Max) | 12V | 12V | 12V | 12V | 12V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 2.8V | 2.8V | 2.8V | 2.8V | 2.8V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.15V @ 10mA | 0.15V @ 10mA | 0.15V @ 10mA | 0.15V @ 10mA | 0.15V @ 10mA |
| Current-Output | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 8 µA | 8 µA | 8 µA | 8 µA | 8 µA |
| Current-Supply(Max) | 8 µA | 8 µA | 8 µA | 8 µA | 8 µA |
| PSRR | - | - | - | - | - |
| ControlFeatures | Enable | Enable | Enable | Enable | Enable |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |