| MillicandelaRating | 980mcd | 980mcd | 980mcd | 980mcd | 980mcd |
| LensSize | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage-Forward(Vf)(Typ) | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V |
| Current-Test | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA |
| ViewingAngle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| MountingType | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength-Dominant | 588nm | 588nm | 588nm | 588nm | 588nm |
| Wavelength-Peak | 594nm | 594nm | 594nm | 594nm | 594nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |