| Image |  |
| Series | PointLED® | PointLED® | PointLED® | PointLED® | PointLED® |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White | White | White | White | White |
| Configuration | - | - | - | - | - |
| LensColor | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow |
| LensTransparency | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused |
| MillicandelaRating | 1350mcd | 1350mcd | 1350mcd | 1350mcd | 1350mcd |
| LensSize | 1.60mm Dia | 1.60mm Dia | 1.60mm Dia | 1.60mm Dia | 1.60mm Dia |
| Voltage-Forward(Vf)(Typ) | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V |
| Current-Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| ViewingAngle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| MountingType | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength-Dominant | - | - | - | - | - |
| Wavelength-Peak | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 3.40mm L x 1.90mm W | 3.40mm L x 1.90mm W | 3.40mm L x 1.90mm W | 3.40mm L x 1.90mm W | 3.40mm L x 1.90mm W |