| Image |  |
| Package/Case | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Series | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® |
| ProductStatus | Last Time Buy | Last Time Buy | Last Time Buy | Last Time Buy | Last Time Buy |
| Color | Red | Red | Red | Red | Red |
| Configuration | - | - | - | - | - |
| LensColor | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless |
| LensTransparency | Clear | Clear | Clear | Clear | Clear |
| MillicandelaRating | 675mcd | 675mcd | 675mcd | 675mcd | 675mcd |
| LensSize | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage-Forward(Vf)(Typ) | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V |
| Current-Test | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA |
| ViewingAngle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| MountingType | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength-Dominant | 633nm | 633nm | 633nm | 633nm | 633nm |
| Wavelength-Peak | 645nm | 645nm | 645nm | 645nm | 645nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |