AM4TW-2403SH35-VZ.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | aimtec | aimtec | aimtec | aimtec | aimtec |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | AM4TW-VZ (4W) | AM4TW-VZ (4W) | AM4TW-VZ (4W) | AM4TW-VZ (4W) | AM4TW-VZ (4W) |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 9V | 9V | 9V | 9V | 9V |
| Voltage-Input(Max) | 36V | 36V | 36V | 36V | 36V |
| Voltage-Output1 | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Voltage-Output2 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output3 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output4 | - | - | - | - | - |
| Current-Output(Max) | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Power(Watts) | 3.3 W | 3.3 W | 3.3 W | 3.3 W | 3.3 W |
| Voltage-Isolation | 3.5 kV | 3.5 kV | 3.5 kV | 3.5 kV | 3.5 kV |
| Features | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 66% | 66% | 66% | 66% | 66% |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) | 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) | 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) | 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) | 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |