aimtec AM3G-1205D-NZ
Part No.:
AM3G-1205D-NZ
Manufacturer:
aimtec
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module
Datasheet:
AM3G-1205D-NZ.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 3W
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order AM3G-1205D-NZ on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the AM3G-1205D-NZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AM3G-1205D-NZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AM3G-1205D-NZ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer aimtec aimtec aimtec aimtec aimtec
Package/Case 8-SIP Module 8-SIP Module 8-SIP Module 8-SIP Module 8-SIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series AM3G-NZ (3W) AM3G-NZ (3W) AM3G-NZ (3W) AM3G-NZ (3W) AM3G-NZ (3W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Output1 -5 ~ 5V -5 ~ 5V -5 ~ 5V -5 ~ 5V -5 ~ 5V
Voltage-Output2 -5V -5V -5V -5V -5V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 300mA, 300mA 300mA, 300mA 300mA, 300mA 300mA, 300mA 300mA, 300mA
Power(Watts) 3 W 3 W 3 W 3 W 3 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 78% 78% 78% 78% 78%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)