AM2D-0503SH52Z.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | aimtec | aimtec | aimtec | aimtec | aimtec |
| Package/Case | 7-SIP Module | 7-SIP Module | 7-SIP Module | 7-SIP Module | 7-SIP Module |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | AM2D-Z (2W) | AM2D-Z (2W) | AM2D-Z (2W) | AM2D-Z (2W) | AM2D-Z (2W) |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V |
| Voltage-Input(Max) | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V |
| Voltage-Output1 | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Voltage-Output2 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output3 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output4 | - | - | - | - | - |
| Current-Output(Max) | 400mA | 400mA | 400mA | 400mA | 400mA |
| Power(Watts) | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W |
| Voltage-Isolation | 5.2 kV | 5.2 kV | 5.2 kV | 5.2 kV | 5.2 kV |
| Features | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 72% | 72% | 72% | 72% | 72% |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) | 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) | 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) | 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) | 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) |