AM1DC-051509DH60Z.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | aimtec | aimtec | aimtec | aimtec | aimtec |
| Package/Case | 7-SIP Module | 7-SIP Module | 7-SIP Module | 7-SIP Module | 7-SIP Module |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | AM1DC-Z (1W) | AM1DC-Z (1W) | AM1DC-Z (1W) | AM1DC-Z (1W) | AM1DC-Z (1W) |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module |
| NumberofOutputs | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Voltage-Input(Min) | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V |
| Voltage-Input(Max) | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V |
| Voltage-Output1 | -9 ~ 15V | -9 ~ 15V | -9 ~ 15V | -9 ~ 15V | -9 ~ 15V |
| Voltage-Output2 | -9V | -9V | -9V | -9V | -9V |
| Voltage-Output3 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output4 | - | - | - | - | - |
| Current-Output(Max) | 33mA, 55mA | 33mA, 55mA | 33mA, 55mA | 33mA, 55mA | 33mA, 55mA |
| Power(Watts) | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W |
| Voltage-Isolation | 6 kV | 6 kV | 6 kV | 6 kV | 6 kV |
| Features | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 76% | 76% | 76% | 76% | 76% |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.77 L x 0.39 W x 0.49 H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) | 0.77 L x 0.39 W x 0.49 H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) | 0.77 L x 0.39 W x 0.49 H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) | 0.77 L x 0.39 W x 0.49 H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) | 0.77 L x 0.39 W x 0.49 H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) |