aimtec AM1D-2405DH60Z
Part No.:
AM1D-2405DH60Z
Manufacturer:
aimtec
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module
Datasheet:
AM1D-2405DH60Z.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 1W
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order AM1D-2405DH60Z on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the AM1D-2405DH60Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AM1D-2405DH60Z?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer aimtec aimtec aimtec aimtec aimtec
Package/Case 7-SIP Module 7-SIP Module 7-SIP Module 7-SIP Module 7-SIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series AM1D-Z (1W) AM1D-Z (1W) AM1D-Z (1W) AM1D-Z (1W) AM1D-Z (1W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 21.6V 21.6V 21.6V 21.6V 21.6V
Voltage-Input(Max) 26.4V 26.4V 26.4V 26.4V 26.4V
Voltage-Output1 -5 ~ 5V -5 ~ 5V -5 ~ 5V -5 ~ 5V -5 ~ 5V
Voltage-Output2 -5V -5V -5V -5V -5V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 100mA, 100mA 100mA, 100mA 100mA, 100mA 100mA, 100mA 100mA, 100mA
Power(Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Voltage-Isolation 6 kV 6 kV 6 kV 6 kV 6 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 74% 74% 74% 74% 74%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) 0.77 L x 0.24 W x 0.39 H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)