SR0603FR-7T4R7L.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Yageo | Yageo | Yageo | Yageo | Yageo |
| Series | SR | SR | SR | SR | SR |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance | 4.7 Ohms | 4.7 Ohms | 4.7 Ohms | 4.7 Ohms | 4.7 Ohms |
| Tolerance | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% |
| Power(Watts) | 0.25W, 1/4W | 0.25W, 1/4W | 0.25W, 1/4W | 0.25W, 1/4W | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Thick Film | Thick Film | Thick Film | Thick Film | Thick Film |
| TemperatureCoefficient | ±200ppm/°C | ±200ppm/°C | ±200ppm/°C | ±200ppm/°C | ±200ppm/°C |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Size/Dimension | 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.022 (0.55mm) | 0.022 (0.55mm) | 0.022 (0.55mm) | 0.022 (0.55mm) | 0.022 (0.55mm) |