SMCJ350CA/TR13.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO |
| Package/Case | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC |
| Series | SMCJ | SMCJ | SMCJ | SMCJ | SMCJ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Zener | Zener | Zener | Zener | Zener |
| UnidirectionalChannels | - | - | - | - | - |
| BidirectionalChannels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-ReverseStandoff(Typ) | 350V | 350V | 350V | 350V | 350V |
| Voltage-Breakdown(Min) | 391V | 391V | 391V | 391V | 391V |
| Voltage-Clamping(Max)@Ipp | 567V | 567V | 567V | 567V | 567V |
| Current-PeakPulse(10/1000µs) | 2.6A | 2.6A | 2.6A | 2.6A | 2.6A |
| Power-PeakPulse | 1500W (1.5kW) | 1500W (1.5kW) | 1500W (1.5kW) | 1500W (1.5kW) | 1500W (1.5kW) |