XP Power JCE0324D24
Part No.:
JCE0324D24
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
JCE0324D24.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 3W
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order JCE0324D24 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the JCE0324D24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JCE0324D24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JCE0324D24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as JCE0324D24 pin diagram, JCE0324D24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series JCE (3W) JCE (3W) JCE (3W) JCE (3W) JCE (3W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output2 -24V -24V -24V -24V -24V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 63mA, 63mA 63mA, 63mA 63mA, 63mA 63mA, 63mA 63mA, 63mA
Power(Watts) 3 W 3 W 3 W 3 W 3 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 81% 81% 81% 81% 81%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)