XP Power JCB0305D24
Part No.:
JCB0305D24
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 14 Leads
Datasheet:
JCB0305D24.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 3W
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order JCB0305D24 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the JCB0305D24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JCB0305D24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JCB0305D24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as JCB0305D24 pin diagram, JCB0305D24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series JCB (3W) JCB (3W) JCB (3W) JCB (3W) JCB (3W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage-Input(Max) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output2 -24V -24V -24V -24V -24V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 63mA, 63mA 63mA, 63mA 63mA, 63mA 63mA, 63mA 63mA, 63mA
Power(Watts) 3 W 3 W 3 W 3 W 3 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 70% 70% 70% 70% 70%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)