XP Power IMM0212D15
Part No.:
IMM0212D15
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module, 6 Leads
Datasheet:
IMM0212D15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order IMM0212D15 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IMM0212D15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IMM0212D15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IMM0212D15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as IMM0212D15 pin diagram, IMM0212D15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series IMM02 (2W) IMM02 (2W) IMM02 (2W) IMM02 (2W) IMM02 (2W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 -15V -15V -15V -15V -15V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 66mA, 66mA 66mA, 66mA 66mA, 66mA 66mA, 66mA 66mA, 66mA
Power(Watts) 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications Medical Medical Medical Medical Medical
OperatingTemperature -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C
Efficiency 79% 79% 79% 79% 79%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.86 L x 0.36 W x 0.44 H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) 0.86 L x 0.36 W x 0.44 H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) 0.86 L x 0.36 W x 0.44 H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) 0.86 L x 0.36 W x 0.44 H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) 0.86 L x 0.36 W x 0.44 H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)