WeEn Semiconductors WNSC2D04650DJ
Part No.:
WNSC2D04650DJ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
WNSC2D04650DJ.pdf
Description:
SILICON CARBIDE SCHOTTKY DIODE
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order WNSC2D04650DJ on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the WNSC2D04650DJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WNSC2D04650DJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of WNSC2D04650DJ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed No Recovery Time > 500mA (Io) No Recovery Time > 500mA (Io) No Recovery Time > 500mA (Io) No Recovery Time > 500mA (Io) No Recovery Time > 500mA (Io)
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F 125pF @ 1V, 1MHz 125pF @ 1V, 1MHz 125pF @ 1V, 1MHz 125pF @ 1V, 1MHz 125pF @ 1V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns 0 ns 0 ns 0 ns 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 650 V 20 µA @ 650 V 20 µA @ 650 V 20 µA @ 650 V 20 µA @ 650 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V 650 V 650 V 650 V 650 V
Current - Average Rectified (Io) 4A 4A 4A 4A 4A
Operating Temperature 175°C 175°C 175°C 175°C 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 4 A 1.7 V @ 4 A 1.7 V @ 4 A 1.7 V @ 4 A 1.7 V @ 4 A