Walsin Technology Corporation S255B471K502CT
Part No.:
S255B471K502CT
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
S255B471K502CT.pdf
Description:
MLCC 470PF 5KV X7R 2220
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order S255B471K502CT on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the S255B471K502CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S255B471K502CT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 470 pF 470 pF 470 pF 470 pF 470 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage
Ratings X1, Y2 X1, Y2 X1, Y2 X1, Y2 X1, Y2
Applications Safety Safety Safety Safety Safety
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.087 (2.20mm) 0.087 (2.20mm) 0.087 (2.20mm) 0.087 (2.20mm) 0.087 (2.20mm)