Walsin Technology Corporation 1206N6R8D102CT
Part No.:
1206N6R8D102CT
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
1206N6R8D102CT.pdf
Description:
MLCC 6.8PF 1KV NPO 1206
Product details
1. How to order 1206N6R8D102CT on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 1206N6R8D102CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1206N6R8D102CT?
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 6.8 pF 6.8 pF 6.8 pF 6.8 pF 6.8 pF
Tolerance ±0.5pF ±0.5pF ±0.5pF ±0.5pF ±0.5pF
Voltage-Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV)
TemperatureCoefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage
Ratings - - - - -
Applications SMPS Filtering SMPS Filtering SMPS Filtering SMPS Filtering SMPS Filtering
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm)