Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMAJ40A-M3/5A
Part No.:
SMAJ40A-M3/5A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ40A-M3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SMAJ40A-M3/5A on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMAJ40A-M3/5A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ40A-M3/5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ40A-M3/5A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Breakdown(Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 6.2A 6.2A 6.2A 6.2A 6.2A
Power-PeakPulse 400W 400W 400W 400W 400W