Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMAJ160A-M3/5A
Part No.:
SMAJ160A-M3/5A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
SMAJ160A-M3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AC
Product details
1. How to order SMAJ160A-M3/5A on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMAJ160A-M3/5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ160A-M3/5A?
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 160V 160V 160V 160V 160V
Voltage-Breakdown(Min) 178V 178V 178V 178V 178V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 259V 259V 259V 259V 259V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 1.2A 1.2A 1.2A 1.2A 1.2A
Power-PeakPulse 300W 300W 300W 300W 300W