Vishay General Semiconductor - Diodes Division SM8S16-E3/2D
Part No.:
SM8S16-E3/2D
Datasheet:
SM8S16-E3/2D.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO218AB
Product details
1. How to order SM8S16-E3/2D on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SM8S16-E3/2D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM8S16-E3/2D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SM8S16-E3/2D.
Series PAR® PAR® PAR® PAR® PAR®
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage-Breakdown(Min) 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 28.8V 28.8V 28.8V 28.8V 28.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 229A 229A 229A 229A 229A
Power-PeakPulse 6600W (6.6kW) 6600W (6.6kW) 6600W (6.6kW) 6600W (6.6kW) 6600W (6.6kW)