Vishay General Semiconductor - Diodes Division SA16C-E3/54
Part No.:
SA16C-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA16C-E3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO204AC
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SA16C-E3/54 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SA16C-E3/54 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SA16C-E3/54?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SA16C-E3/54.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels - - - - -
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage-Breakdown(Min) 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 28.8V 28.8V 28.8V 28.8V 28.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 17.4A 17.4A 17.4A 17.4A 17.4A
Power-PeakPulse 500W 500W 500W 500W 500W