Vishay General Semiconductor - Diodes Division P4KE550A-E3/73
Part No.:
P4KE550A-E3/73
Datasheet:
P4KE550A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 495VWM 760VC DO204AL
Product details
1. How to order P4KE550A-E3/73 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the P4KE550A-E3/73 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P4KE550A-E3/73?
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 495V 495V 495V 495V 495V
Voltage-Breakdown(Min) 550V 550V 550V 550V 550V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 760V 760V 760V 760V 760V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 400mA 400mA 400mA 400mA 400mA
Power-PeakPulse 300W 300W 300W 300W 300W
PowerLineProtection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance@Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz