Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZW04P53B-E3/73
Part No.:
BZW04P53B-E3/73
Datasheet:
BZW04P53B-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AL
Product details
1. How to order BZW04P53B-E3/73 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the BZW04P53B-E3/73 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZW04P53B-E3/73?
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels - - - - -
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 53V 53V 53V 53V 53V
Voltage-Breakdown(Min) 58.9V 58.9V 58.9V 58.9V 58.9V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 85V 85V 85V 85V 85V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 4.7A 4.7A 4.7A 4.7A 4.7A
Power-PeakPulse 400W 400W 400W 400W 400W