BZG05B36-M3-18.pdf
| Image |  |
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Power - Max | 1.25 W | 1.25 W | 1.25 W | 1.25 W | 1.25 W |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150°C (TJ) | 150°C (TJ) | 150°C (TJ) | 150°C (TJ) | 150°C (TJ) |
| Operating Temperature | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V |
| Supplier Device Package | 500 nA @ 27 V | 500 nA @ 27 V | 500 nA @ 27 V | 500 nA @ 27 V | 500 nA @ 27 V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA |