BYM07-100-E3/83.pdf
| Image |  |
| Series | SUPERECTIFIER® | SUPERECTIFIER® | SUPERECTIFIER® | SUPERECTIFIER® | SUPERECTIFIER® |
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Capacitance @ Vr, F | 7pF @ 4V, 1MHz | 7pF @ 4V, 1MHz | 7pF @ 4V, 1MHz | 7pF @ 4V, 1MHz | 7pF @ 4V, 1MHz |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns | 50 ns | 50 ns | 50 ns | 50 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 100 V | 5 µA @ 100 V | 5 µA @ 100 V | 5 µA @ 100 V | 5 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA | 500mA | 500mA | 500mA | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 500 mA | 1.25 V @ 500 mA | 1.25 V @ 500 mA | 1.25 V @ 500 mA | 1.25 V @ 500 mA |