Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP40HE3/54
Part No.:
5KP40HE3/54
Datasheet:
5KP40HE3/54.pdf
Product details
1. How to order 5KP40HE3/54 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 5KP40HE3/54 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5KP40HE3/54?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KP40HE3/54.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Breakdown(Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 71.4V 71.4V 71.4V 71.4V 71.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 70A 70A 70A 70A 70A
Power-PeakPulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)