Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP40-E3/73
Part No.:
5KP40-E3/73
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP40-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 71.4VC P600
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 5KP40-E3/73 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 5KP40-E3/73 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5KP40-E3/73?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KP40-E3/73.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Breakdown(Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 71.4V 71.4V 71.4V 71.4V 71.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 70A 70A 70A 70A 70A
Power-PeakPulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)