Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16306K20000F9W
Part No.:
Y16306K20000F9W
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Y16306K20000F9W.pdf
Description:
VFCP1206 6K20000 TCR0.2 1% S W
Product details
1. How to order Y16306K20000F9W on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y16306K20000F9W price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y16306K20000F9W?
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series VFCP VFCP VFCP VFCP VFCP
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 6.2 kOhms 6.2 kOhms 6.2 kOhms 6.2 kOhms 6.2 kOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil
Features Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive
TemperatureCoefficient ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.126 L x 0.062 W (3.20mm x 1.57mm) 0.126 L x 0.062 W (3.20mm x 1.57mm) 0.126 L x 0.062 W (3.20mm x 1.57mm) 0.126 L x 0.062 W (3.20mm x 1.57mm) 0.126 L x 0.062 W (3.20mm x 1.57mm)
Height-Seated(Max) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm)