Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16292K40290B9R
Part No.:
Y16292K40290B9R
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Y16292K40290B9R.pdf
Description:
VFCP0805 2K40290 TCR0.2 0.1% S T
Product details
1. How to order Y16292K40290B9R on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y16292K40290B9R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y16292K40290B9R?
Packaging Strip Strip Strip Strip Strip
Series VFCP VFCP VFCP VFCP VFCP
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 2.4029 kOhms 2.4029 kOhms 2.4029 kOhms 2.4029 kOhms 2.4029 kOhms
Tolerance ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1%
Power(Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Composition Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil
Features Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive
TemperatureCoefficient ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.24mm) 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.24mm) 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.24mm) 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.24mm) 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.24mm)
Height-Seated(Max) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm)