Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16242K80000B9W
Part No.:
Y16242K80000B9W
Datasheet:
Y16242K80000B9W.pdf
Description:
VSMP0805 2K8000 TCR0.2 0.1% S W
Product details
1. How to order Y16242K80000B9W on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y16242K80000B9W price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y16242K80000B9W?
Resistance 2.8 kOhms 2.8 kOhms 2.8 kOhms 2.8 kOhms 2.8 kOhms
Tolerance ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1%
Power(Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W
Composition Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil
Features Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive
TemperatureCoefficient ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm) 0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm) 0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm) 0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm) 0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm)
Height-Seated(Max) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm) 0.025 (0.64mm)