Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R03500G4W
Part No.:
Y08500R03500G4W
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet:
Y08500R03500G4W.pdf
Description:
RES 0.035 OHM 1/2W 2516 WIDE
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order Y08500R03500G4W on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y08500R03500G4W price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y08500R03500G4W?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 35 mOhms 35 mOhms 35 mOhms 35 mOhms 35 mOhms
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2% ±2%
Power(Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil
TemperatureCoefficient ±2ppm/°C ±2ppm/°C ±2ppm/°C ±2ppm/°C ±2ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.160 L x 0.250 W (4.06mm x 6.35mm) 0.160 L x 0.250 W (4.06mm x 6.35mm) 0.160 L x 0.250 W (4.06mm x 6.35mm) 0.160 L x 0.250 W (4.06mm x 6.35mm) 0.160 L x 0.250 W (4.06mm x 6.35mm)
Height-Seated(Max) 0.040 (1.02mm) 0.040 (1.02mm) 0.040 (1.02mm) 0.040 (1.02mm) 0.040 (1.02mm)