Vishay Dale IMS05BH1R2K
Part No.:
IMS05BH1R2K
Datasheet:
IMS05BH1R2K.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 895MA 100MOHM TH
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order IMS05BH1R2K on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IMS05BH1R2K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IMS05BH1R2K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IMS05BH1R2K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging - - - - -
Series IMS-5 IMS-5 IMS-5 IMS-5 IMS-5
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material-Core Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder
Inductance 1.2 µH 1.2 µH 1.2 µH 1.2 µH 1.2 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
CurrentRating(Amps) 895 mA 895 mA 895 mA 895 mA 895 mA
Current-Saturation(Isat) - - - - -
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 100mOhm Max 100mOhm Max 100mOhm Max 100mOhm Max 100mOhm Max
Q@Freq 44 @ 7.9MHz 44 @ 7.9MHz 44 @ 7.9MHz 44 @ 7.9MHz 44 @ 7.9MHz
Frequency-SelfResonant 130MHz 130MHz 130MHz 130MHz 130MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz