VY2101K29Y5SS63V0.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | VY2 | VY2 | VY2 | VY2 | VY2 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 100 pF | 100 pF | 100 pF | 100 pF | 100 pF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 440VAC | 440VAC | 440VAC | 440VAC | 440VAC |
| TemperatureCoefficient | Y5S | Y5S | Y5S | Y5S | Y5S |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | X1, Y2 | X1, Y2 | X1, Y2 | X1, Y2 | X1, Y2 |
| Applications | Safety | Safety | Safety | Safety | Safety |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.295 Dia (7.50mm) | 0.295 Dia (7.50mm) | 0.295 Dia (7.50mm) | 0.295 Dia (7.50mm) | 0.295 Dia (7.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.453 (11.50mm) | 0.453 (11.50mm) | 0.453 (11.50mm) | 0.453 (11.50mm) | 0.453 (11.50mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) |