VY1222M47Y5UG63V0.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | VY1 | VY1 | VY1 | VY1 | VY1 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 760VAC | 760VAC | 760VAC | 760VAC | 760VAC |
| TemperatureCoefficient | Y5U (E) | Y5U (E) | Y5U (E) | Y5U (E) | Y5U (E) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | X1, Y1 | X1, Y1 | X1, Y1 | X1, Y1 | X1, Y1 |
| Applications | Safety | Safety | Safety | Safety | Safety |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.472 Dia (12.00mm) | 0.472 Dia (12.00mm) | 0.472 Dia (12.00mm) | 0.472 Dia (12.00mm) | 0.472 Dia (12.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) |