MKP385E2392AKFM2B0.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | MKP385e | MKP385e | MKP385e | MKP385e | MKP385e |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 3900 pF | 3900 pF | 3900 pF | 3900 pF | 3900 pF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| VoltageRating-AC | 700V | 700V | 700V | 700V | 700V |
| VoltageRating-DC | 2000V (2kV) | 2000V (2kV) | 2000V (2kV) | 2000V (2kV) | 2000V (2kV) |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 673 mOhms | 673 mOhms | 673 mOhms | 673 mOhms | 673 mOhms |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.689 L x 0.276 W (17.50mm x 7.00mm) | 0.689 L x 0.276 W (17.50mm x 7.00mm) | 0.689 L x 0.276 W (17.50mm x 7.00mm) | 0.689 L x 0.276 W (17.50mm x 7.00mm) | 0.689 L x 0.276 W (17.50mm x 7.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.535 (13.60mm) | 0.535 (13.60mm) | 0.535 (13.60mm) | 0.535 (13.60mm) | 0.535 (13.60mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) |