MKP385320040JCI2B0.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | MKP385 | MKP385 | MKP385 | MKP385 | MKP385 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.02 µF | 0.02 µF | 0.02 µF | 0.02 µF | 0.02 µF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| VoltageRating-AC | 200V | 200V | 200V | 200V | 200V |
| VoltageRating-DC | 400V | 400V | 400V | 400V | 400V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm) | 0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm) | 0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm) | 0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm) | 0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.354 (9.00mm) | 0.354 (9.00mm) | 0.354 (9.00mm) | 0.354 (9.00mm) | 0.354 (9.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |