MKP385243250JIP2T0.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Series | MKP385 | MKP385 | MKP385 | MKP385 | MKP385 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 4300 pF | 4300 pF | 4300 pF | 4300 pF | 4300 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| VoltageRating-AC | 900V | 900V | 900V | 900V | 900V |
| VoltageRating-DC | 2500V (2.5kV) | 2500V (2.5kV) | 2500V (2.5kV) | 2500V (2.5kV) | 2500V (2.5kV) |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.472 (12.00mm) | 0.472 (12.00mm) | 0.472 (12.00mm) | 0.472 (12.00mm) | 0.472 (12.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) |