MKP385222160JC02H0.pdf
| Capacitance | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| VoltageRating-AC | 550V | 550V | 550V | 550V | 550V |
| VoltageRating-DC | 1600V (1.6kV) | 1600V (1.6kV) | 1600V (1.6kV) | 1600V (1.6kV) | 1600V (1.6kV) |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.492 L x 0.157 W (12.50mm x 4.00mm) | 0.492 L x 0.157 W (12.50mm x 4.00mm) | 0.492 L x 0.157 W (12.50mm x 4.00mm) | 0.492 L x 0.157 W (12.50mm x 4.00mm) | 0.492 L x 0.157 W (12.50mm x 4.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.472 (12.00mm) | 0.472 (12.00mm) | 0.472 (12.00mm) | 0.472 (12.00mm) | 0.472 (12.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |