MKP385162100JC02G0.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Series | MKP385 | MKP385 | MKP385 | MKP385 | MKP385 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 620 pF | 620 pF | 620 pF | 620 pF | 620 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| VoltageRating-AC | 350V | 350V | 350V | 350V | 350V |
| VoltageRating-DC | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm) | 0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm) | 0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm) | 0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm) | 0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.315 (8.00mm) | 0.315 (8.00mm) | 0.315 (8.00mm) | 0.315 (8.00mm) | 0.315 (8.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |