MKP383212200JC02Z0.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Series | MKP383 | MKP383 | MKP383 | MKP383 | MKP383 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1200 pF | 1200 pF | 1200 pF | 1200 pF | 1200 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| VoltageRating-AC | 700V | 700V | 700V | 700V | 700V |
| VoltageRating-DC | 2000V (2kV) | 2000V (2kV) | 2000V (2kV) | 2000V (2kV) | 2000V (2kV) |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.512 (13.00mm) | 0.512 (13.00mm) | 0.512 (13.00mm) | 0.512 (13.00mm) | 0.512 (13.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |