MKP1837410014R.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | MKP1837 | MKP1837 | MKP1837 | MKP1837 | MKP1837 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.1 µF | 0.1 µF | 0.1 µF | 0.1 µF | 0.1 µF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| VoltageRating-AC | 100V | 100V | 100V | 100V | 100V |
| VoltageRating-DC | 160V | 160V | 160V | 160V | 160V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.354 L x 0.295 W (9.00mm x 7.50mm) | 0.354 L x 0.295 W (9.00mm x 7.50mm) | 0.354 L x 0.295 W (9.00mm x 7.50mm) | 0.354 L x 0.295 W (9.00mm x 7.50mm) | 0.354 L x 0.295 W (9.00mm x 7.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.433 (11.00mm) | 0.433 (11.00mm) | 0.433 (11.00mm) | 0.433 (11.00mm) | 0.433 (11.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |