Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCT06030E1001BP100
Part No.:
MCT06030E1001BP100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MCT06030E1001BP100.pdf
Description:
MCT 0603-15 0.1% P1 1K0
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order MCT06030E1001BP100 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MCT06030E1001BP100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCT06030E1001BP100?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series MCT - Precision MCT - Precision MCT - Precision MCT - Precision MCT - Precision
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms
Tolerance ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1%
Power(Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film Thin Film Thin Film Thin Film Thin Film
Features Anti-Sulfur Anti-Sulfur Anti-Sulfur Anti-Sulfur Anti-Sulfur
TemperatureCoefficient ±15ppm/°C ±15ppm/°C ±15ppm/°C ±15ppm/°C ±15ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.061 L x 0.033 W (1.55mm x 0.85mm) 0.061 L x 0.033 W (1.55mm x 0.85mm) 0.061 L x 0.033 W (1.55mm x 0.85mm) 0.061 L x 0.033 W (1.55mm x 0.85mm) 0.061 L x 0.033 W (1.55mm x 0.85mm)
Height-Seated(Max) 0.022 (0.55mm) 0.022 (0.55mm) 0.022 (0.55mm) 0.022 (0.55mm) 0.022 (0.55mm)