F340Y236830MFM2B0.pdf
| Capacitance | 0.068 µF | 0.068 µF | 0.068 µF | 0.068 µF | 0.068 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| VoltageRating-AC | 305V | 305V | 305V | 305V | 305V |
| VoltageRating-DC | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.689 L x 0.394 W (17.50mm x 10.00mm) | 0.689 L x 0.394 W (17.50mm x 10.00mm) | 0.689 L x 0.394 W (17.50mm x 10.00mm) | 0.689 L x 0.394 W (17.50mm x 10.00mm) | 0.689 L x 0.394 W (17.50mm x 10.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.654 (16.60mm) | 0.654 (16.60mm) | 0.654 (16.60mm) | 0.654 (16.60mm) | 0.654 (16.60mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) |