F340Y231230MF02W0.pdf
| Image | |||||
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Series | F340Y2 | F340Y2 | F340Y2 | F340Y2 | F340Y2 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.012 µF | 0.012 µF | 0.012 µF | 0.012 µF | 0.012 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| VoltageRating-AC | 305V | 305V | 305V | 305V | 305V |
| VoltageRating-DC | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) | 0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.437 (11.10mm) | 0.437 (11.10mm) | 0.437 (11.10mm) | 0.437 (11.10mm) | 0.437 (11.10mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) | 0.591 (15.00mm) |